ВІТАЮ ВСІХ, ХТО ЗАВІТАВ НА МІЙ САЙТ



Успіхи дітей

Шевченко Андрій зайняв ІІ місце у регіональному конкурсі "Майбутнє лісу в твоїх руках"

Шевченко Андрій став учасником конкурсу "Майбутнє ліку в твоїх руках" ( ІІІ місце)

Шевченко Андрій став учасникам першої обласної фотовиставки "Я - такий як ти!!!" і презентував свої роботи

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
"Запилення квіткових рослин"
Мета: ознайомити учнів з процесами самозапилення й перехресного запилення, особливостями будови комахо-, вітро- та самозапильних рослин, довести переваги перехресного запилення, розкрити значення запилення в житті рослин; продовжувати формувати вміння складати опорні схеми, розвивати логічне мислення,вміння порівнювати,прогнозувати біологічні явища; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання та матеріали: таблиця «Запилення», фотографії, презентація «Запилення квіткових рослин», підручник, мультимедійний проектор, екран, комп’ютер.
Базові поняття та терміни: запилення, самозапилення, перехресне запилення, штучне запилення, нектар.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Проблемне запитання. З якою метою пасічники в період цвітіння гречки, плодових дерев вивозять вулики з бджолами в поле чи сад?
Запитання до учнів:
-
Що таке запилення?
-
Що таке пилок?
-
Які органи рослини беруть участь у запилені?
-
Чи є взаємозв’язок між запиленням і заплідненням?
Навчальні очікування
Про що ви бажаєте дізнатися на уроці?
Учні записують на папірцях у формі яскравих пелюсток, чого вони хотіли б дізнатися про запилення квіткових рослин та прикріплюють свої побажання на дошці, утворюючи при цьому квітку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Показ слайду
Запилення – це процес перенесення пилку з пиляків на приймочку маточки. Розрізняють самозапилення та перехресне запилення.
Показ слайду
Складання схеми ( учні складають схеми у зошитах)
Показ слайду
Самозапилення – це процес перенесення пилку двостатевої квітки на приймочку тієї самої квітки.
-
Які квітки називають двостатевими? Наведіть приклади.
Показ слайду
Квітки, що самозапилюються, мають ряд особливостей. У них маточки й тичинки дозрівають одночасно. При цьому тичинки зазвичай довші за маточки, що полегшує потрапляння пилку на приймочку. У багатьох самозапильних рослин, запилення відбувається у квітках, що ще не розкрилися. До самозапильних рослин належать: квасоля, горох, помідори, бавовник, льон, пшениця, ячмінь, овес, картопля. Деякі рослини, наприклад горох посівний, часто можуть запилюватися і перехресно. Такий спосіб запилення обмежує пристосованість рослинних організмів до умов зовнішнього середовища і тому не сприяє розвитку виду.
Показ слайду
Перехресне запилення – це процес перенесення пилку з тичинок однієї квітки на приймочку маточки іншої квітки тієї або ж іншої рослини. Таким способом запилюється більшість рослин. Перехресне запилення рослин відбувається природним шляхом (комахами, птахами, вітром, водою) або штучним (здійснює людина).
У залежності від типу запилення у квіткових рослин виникають пристосування.
Показ слайду
Комахозапильними називають рослини, які запилюються за допомогою комах.
-
Які комахи можуть запилювати рослини?
-
Що привабило комах до цих рослин?
Приблизно 90% усіх видів квіткових рослин запилюються комахами (бджолами, осами, джмелями, мухами, метеликами, жуками, мурашками та ін..).
-
Чи спостерігали ви, як багато бджіл літає у квітучому саду або над квітучими рослинами?
-
Що особливого мають такі квітки?
Усі комахозапильні рослини мають великі квітки з яскравою оцвітиною або дрібні квітки, зібрані в суцвіття, які добре видно комахам здалеку. Багато таких квіток мають аромат. Проте їх забарвлення й запах тільки показують комахам, куди летіти. А відвідують вони квітки заради нектару та пилку, якими живляться. Солодкий сік – нектар виділяють спеціальні залози, розташовані в квітці, частіше біля основи пелюсток. У пошуках нектару та пилку комахи проникають углиб квіток, дорогою торкаючись пиляків і струшуючи на себе пилок. Коли вони відвідують інші квітки, то пилок з їхнього тіла обсипається на приймочки маточок. З нектару бджоли роблять мед. Рослини, багаті на нектар, називають медоносами.
-
Які квіткові рослини належать до медоносів?
-
Як комахи пристосовуються до запилення певних рослин?
Комахи з довгим хоботком запилюють квітки, у яких оцвітина зростається в трубочку. Пилок у комахозапильних рослин досить великий, липкий або з нерівною оболонкою (шпильки, голки), що допомагає прикріпленню його до тіла комахи.
Показ слайду
-
Які рослини називають вітрозапильними?
-
Наведіть приклади вітрозапильних рослин.
-
Які характерні для них особливості ви можете назвати?
Приблизно десята частина всіх квіткових рослин запилюється вітром. У цих рослин дрібні непоказні квітки, часто з простою чашечкоподібною оцвітиною.
-
Яку оцвітину називають простою?
У їхніх пиляках утворюється величезна кількість дрібного сухого пилку з гладенькою поверхнею. Його дрібні розміри сприяють перенесенню вітром, а велика кількість пов’язана з тим, що далеко не весь пилок потрапляє на маточки квіток, багато пилку пропадає марно. Їхні тичинки мають довгі нитки, які розгойдуються на вітрі, розсіюючи з пиляків пилок. Вони ростуть великими скупченнями, що сприяє уловлюванню пилку, який розносить вітер. Такі дерева часто квітують до появи листків.
-
Чому, як ви думаєте?
До вітрозапильних рослин належать жито, кукурудза, кропива, багато дерев, що ростуть у нас: тополя, верба, дуб, бук, ліщина, багато тропічних дерев (пальми).
Показ слайду
Тропічні рослини запилюються дрібними птахами.
-
Яких птахів тропічних країн ви знаєте?
-
Що приваблює їх у тропічних квітках?
Це колібрі, медососи. Квітки цих рослин мають багато нектару й яскраве забарвлення (демонстрація фото орхідеї). Птахи, не сідаючи на квітку, висмоктують нектар, тримаючись на крилах у повітрі, при цьому клейкий пилок пристає до їхньої голови. Перелітаючи з квітки на квітку, птахи переносять пилок.
Показ слайду
А є ще цікаві факти про запилювачів рослин
Показ слайду
-
Які водні квіткові рослини ви знаєте?
-
Які особливості повинен мати пилок цих рослин?
Це кушир, валіснерія, стрілолист, латаття біле. Характерна їхня ознака – утворення пилку, який не змочується і не гине у воді. У більшості цих рослин пилок ниткоподібний, що забезпечує кращий контакт з приймочкою.
Показ слайду
Ми розглянули способи перехресного запилення квіткових рослин, які відбуваються в природі без втручання людини.
Повідомлення учня про штучне запилення (індивідуальне завдання)
Для підвищення врожаю й виведення нових сортів рослин у садівництві, овочівництві, квітникарстві, лісовому та парковому господарстві широко застосовується штучне запилення. Перенесення пилку на приймочку маточки здійснює людина різними методами. При цьому часто обережно видаляють тичинки ще з бутонів, а потім надягають на них марлеві мішечки, щоб перешкодити потраплянню пилку природним шляхом. Коли квітки розпустяться й маточки дозріють, їх запилюють заздалегідь зібраним пилком за допомогою м’якого пензлика. Штучне запилення використовують під час вирощування кукурудзи, соняшника та інших культур.
-
Отримавши інформацію про два типи запилення ,скажіть, яке з них має переваги і чому?
Звичайно, переваги має перехресне запилення, тому що зародок, що в цьому випадку утворився із зиготи, збагачується ознаками двох особин, одній з яких належить пилок, а іншій – маточка.
Цікавий матеріал
У однієї і тієї ж самої рослини можна спостерігати два способи запилення – у дзвоників. Є легенда про цю рослину – маленькі гноми виходять уночі на галявину, а ці квіти розповідають усі новини. Квіти розкриваються й опускаються донизу, щоб залетіла бджола чи джміль, а коли не прилітають, то відбувається самозапилення. Штучне запилення здійснює людина.
ІV. Узагальнення, систематизація та контроль знань та вмінь учнів
Завдання
Переглянувши слайди, визначте типи запилення зображених рослин.
Проблемні запитання
-
Під час квітування яблунь стояла дощова погода. Поясніть, чому ця обставина розчарувала садоводів.
-
З двох квіток вишні одна утворила плід, а інші ні. Чому?
-
Квітка томата ще в бутоні була закрита марлевим мішечком. Квітка в мішечку розпустилася, утворився плід. У який спосіб відбулося запилення?
-
Квітка абрикоса була закрита марлевим мішечком. Бутон розпустився, квітування скінчилося, але плід не утворився. Чому?
-
Квітки рослини нічної красуні та духмяного тютюну з настанням сутінок розкриваються й запилюються нічними метеликами. Які пристосування до такого запилення вони мають?
-
У теплиці висадили томати й огірки. Вони заквітували. У томатів плоди були, а в огірків – ні. Чому?
Яка інформація була для вас знайома, а що нового ви дізналися на уроці, що вас вразило. Чи отримали ви ту інформацію, на яку очікували? (метод «Мікрофон»)
V. Підведення підсумків уроку
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 19, сторінки 81-82; підготувати повідомлення про значення насінини в житті рослин.